Carsharing BMW

Bawarski koncern motoryzacyjny BMW Group udoskonalił ofertę carsharingowa i wprowadził ją w Seattle pod nazwą ReachNow.

Program oparto na modelu biznesowym DriveNow, który wcześniej sprawdził się w Europie.

Firma BMW obrała sobie Stany Zjednoczone jako miejsce idealne na projekty pilotażowe.

Program ReachNow ma być dostępny również w innych amerykańskich miastach.

Klienci na całym świecie oczekują szybkich i prostych rozwiązań w zakresie mobilności. Szczególnie dotyczy się to społeczności zamieszkującej w aglomeracjach miejskich, gdzie mobilność bardzo dużo znaczy. Toteż klasyczny model biznesowy niemieckiego koncernu został wzbogacony o bardzo potrzebne, dodatkowe usługi. ReachNow według zarzadu BMW AG jest krokiem naprzód i jednym szczebelkiem wyżej w rozwoju mobilności od programu DriveNow. Dlaczego Seattle? Otóż jest miasto niezwykle otwarte na świat i innowacje. A takie miasto jest idealnym miejscem dla bawarskiego giganta.

ReachNow umożliwia korzystanie z nastepujących usług :

usługa dostawy - pojazd jest dostarczany na życzenie klienta. To świetny wybór dla tych, którzy przewoża bagaż lub poruszają się po miejscu, w którym niezwykle cięzko jest znaleźć miejsce parkingowe. Opcja usługi dostawy gwarantuje dostepność pojazdu w określonym miejscu i o określonej godzinie. Użytkowanie długoterminowe – wynajem pojazdu nie musi wiązać się tylko z jednym przejazdem, ale również z dłuższą podróżą. Pod koniec wynajmu program oblicza najkorzystniejszą ofertę. ReachNow staje sie więc nie tylko dostarczycielem funkcji carsharingu, ale także swego rodzaju wynajmem aut. Carsharing dla zamkniętych grup użytkowników – określona liczba samochodów dostępna jest tylko dla określonych firm lub osiedli mieszkaniowych. Tam pojazdy stacjonują, a ich długoterminowa rezerwacja porównywalna jest z posiadaniem własnego auta. Wynajem własnego pojazdu przez ReachNow – program umożliwia osobom wynajecie własnego auta innym użytkownikom. usługia szoferska – jeśli ktoś nie chce lub nie lubi prowadzić samochodu może skorzystać z oferty zamówienia auta już z kierowca.

Rejestracji do programu można dokonać przy użyciu zwykłego smartfona. Dzięki kamerze można szybko zweryfikować prawo jazdy, a także kartę kredytową. Nie trzeba więc odwiedzać żadnego punktu wynajmu. Zamiast kluczyka dostajemy pocztą kartę klienta lub jako za kluczyk sluży nasz własny smartfon.

Partnerem ReachNow w Seattle jest RideCell, czyli startup związany z BMW i od 2004 roku. Startup będzie odpowiadał za platformę IT programu.

carsharing-bmw1

CARSHARING BMW

ReachNow podobnie jak DriveNow działa na zasadzie „free floating”. Samochody rozproszone są po całym mieście, bez punktów odbioru i zwrotu. Wystarczy sprawdzić lokalizację najblizszego pojazdu za pomocą aplikacji, zarezerwować go i ruszyć w drogę za pomocą własnego smartfona. Klucze będa nam zbędne. Aplikacja rozlicza usługę co minutę, a pojazd można zaparkować w obrębie całego miasta.

Każda minuta przejechana BMW i3 oraz BMW 328 i MINI Cooperem kosztuje 0,49 dolara amerykańskiego. Minuta postoju np. na parkingu równowarta jest 0,30 dolara. Aby mieć możliwość wynajęcia pojazdu najpierw należy się zarejestrować. Koszt rejestracji jest jednorazowy i wynosi 29 USD.

Jeśli chodzi o DriveNow, wyniki badań jasno pokazują, że jest to program, który odciąża ruch drogowy w miastach. Jeden wynajęty samochód zastepuje przynajmniej trzy pojazdy prywatne.